پرینت سه بعدی شخصیت‌های فیلم بلک پانتر بر روی قوطی پپسی

اخیرا یک فیلم فوق العاده به نام Black Panther در حال پخش است که از پرینت سه بعدی در طراحی لباس این فیلم استفاده شده است. شرکت PepsiCo، نیز از تکنولوژی پرینتر سه بعدی برای چاپ ماسک‌های پرینت سه بعدی شده Black Panther بر روی قوطی‌های پپسی استفاده کرد و نسخه‌های محدودی از این قوطی‌ها توسط شرکت Protolabs تولید شد. این شرکت، قصد دارد تا راه‌های نوآورانه و خلاقانه‌ای را برای تبلیغات فراهم کند. قوطی‌های ویژه که تصویر شخصیت‌های اصلی فیلم بر روی آن‌ها حک شده بودند، بخشی از یک بسته تبلیغاتی محسوب می‌شدند که شامل یک جعبه، تبلت سامسونگ، یک یا چند کمیک بوک، عکس‌های پشت صحنه فیلم بلک پانتر، دستبند مهره‌ای استفاده شده در فیلم، یک کارت سبز روشن با LED‌های هوشمند و البته استفاده از پرینت سه بعدی شخصیت‌های فیلم بلک پانتر بر روی قوطی پپسی بود.

 

بسته تبلیغاتی حاوی پرینت سه بعدی شخصیت‌های فیلم Black Panther بر روی قوطی پپسی

بسته تبلیغاتی حاوی پرینت سه بعدی شخصیت‌های فیلم Black Panther بر روی قوطی پپسی

دلیل استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی

Andrew Phinney، مهندس بسته‌بندی تحقیق و توسعه در PepsiCo، گفت: “بسیاری از اجزای این بسته از لباس و شخصیت‌های فیلم Black Panther الهام گرفته شده است، این یک فرصت هیجان‌انگیز برای ما بود که بتوانیم از تکنولوژی‌های جدیدی برای توسعه تولید بافت‌های منحصر به فرد، گرافیک، عناصر اصلی و نورپردازی به عنوان یک فرصت عالی استفاده کنیم.”

تیم طراحان و مهندسان به دنبال یک راه‌حل تولیدی بودند که بتواند شکل هندسی بسیار پیچیده‌ای را تولید کند، محصول در حمل و نقل از بین نروند، قیمت اقتصادی داشته باشد، چون در مجموع فقط ۲۵۰ عدد نیاز داشتند. ترکیب این عوامل به سرعت آن‌ها را به تکنولوژی چاپ سه بعدی سوق داد.

وی گفت: “با توجه به ویژگی‌ها و جزییات مفصل ماسک و تعداد نسبتا کم قطعات، ما قبلا می‌دانستیم که چاپ سه بعدی مناسب‌ترین فرآیند تولید برای این پروژه می‌باشد. این تعداد، در ابزار قالب‌گیری تزریقی به اندازه کافی توجیه سرمایه‌گذاری نداشتند و ما دوست داشتیم از میزان آزادی که تکنولوژی پرینت سه بعدی در طراحی به ما می‌داد، استفاده کنیم.”

پرینت سه بعدی شخصیت‌ فیلم Black Panther بر روی قوطی پپسی

پرینت سه بعدی شخصیت‌ فیلم Black Panther بر روی قوطی پپسی

تست روش‌های مختلف پرینت سه بعدی

در ابتدا در مراحل اولیه، با استفاده از چاپگرهای سه بعدی خانگی FDM، به تولید نمونه اولیه پرداخته شد و پس از طراحی سه بعدی طرح اصلی ماسک، به پرینت آن بر روی قوطی پرداختند  و پس از مشاهده نمونه نهایی، به این نکته پی بردند که استفاده از پرینتر سه بعدی گزینه‌ی مناسبی است. در نتیجه؛ این تیم، تصمیم گرفت که تکنیک چاپ سه بعدی را برای تولید نمونه‌های بعدی در نظر بگیرد.

هنگامی که اصلاحات کوچک انجام شد، آن‌ها شروع به ارزیابی فن‌آوری‌های دیگر پرینتر سه بعدی کردند تا بتوانند نمونه‌هایی با کیفیت بالا را تولید کنند و تصمیم گرفتند تکنولوژی‌های CLIP، SLS و Multi Jet Fusion را امتحان کنند و در نهایت با هزینه پایین، رزولیشن بالا و سطح عالی، به چند Jet Fusion رسیدند.

پس از ارزیابی نمونه‌های فیزیکی تولید شده توسط سه تکنولوژی چاپگر سه بعدی، تیم تصمیم گرفت، به دلیل هزینه پایین و کیفیت بالای سطح وضوح آن از MJF استفاده کنند.

پرینت سه بعدی شخصیت‌ فیلم Black Panther بر روی قوطی پپسی

پرینت سه بعدی شخصیت‌ فیلم Black Panther بر روی قوطی پپسی

استفاده از تکنولوژی MJF  در تولید نهایی

Multi Jet Fusion برای بخش نهایی انتخاب شد، زیرا دقت لازم را داشت و رنگ سیاه پررنگ را می‌توانست به خوبی برای چندین سال حفظ کند. فیننی گفت: “هنگامی‌که ما به تکنولوژی Multi Jet Fusion پی بردیم، مشخص شد که این تکنولوژی برای رفع نیازهای وسایل تزیینی، بسیار متناسب است. “نه تنها این حوزه عالی به نظر می‌رسید، بلکه در میان سه تکنولوژی نهایی که ما در نظر گرفتیم نیز فرآیند مقرون به صرفه‌تری بود. ما می‌خواستیم این قوطی‌ها، بتوانند ۱۰ تا ۲۰ سال باقی بمانند. با اینکه، استفاده از تکنولوژی‌های دیگری همچون SLA و PolyJet دارای رزولیشن بالایی هستند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که رنگ سیاه تیره را حفظ کنند و بتوانند چندین سال دوام داشته باشند. ”

پرینت سه بعدی شخصیت‌های فیلم Black Panther بر روی قوطی پپسی

پرینت سه بعدی شخصیت‌های فیلم Black Panther بر روی قوطی پپسی

تست نهایی تکنولوژی توسط Protolabs

قطعات نهایی تولید شده توسط Protolabs، از طریق روش‌های متفاوتی مانند فشرده‌سازی و ارتعاش تست‌ شدند و کمتر از شش ماه مفهوم‌سازی و مهندسی، تولید شد. فیننی گفت: “ما به یک تامین کننده نیاز داشتیم که بتواند در موعد مقرر قطعات پرینت سه بعدی شده را در زمان پروژه ارائه دهد و Protolabs این کار را انجام داد. موفقیت ماسک Black Panther، نه تنها قابلیت‌های Protolabs را نشان می‌دهد، بلکه قابلیت پرینتر سه بعدی را برای پیشبرد طراحی بسته‌بندی را نیز فراهم می‌کند.”

در فیلم زیر، نماهایی از این محصول ارائه شده است:

۵/۵ (۲ Reviews)

نظرات کاربران