تکنولوژی پرینت SLS و SLM

تکنولوژی پرینت SLS و SLM

تکنولوژی Selective Laser Sintering) SLS) یا Selective Laser Melting) SLM) به پروسه ی چاپ سه بعدی لیزری گفته می شود که با متریال های پودری کار می کند.

فرآیند ساخت قطعه در این تکنولوژی مانند SLS با ذوب کردن و چسباندن لایه به لایه پودر انجام می شود با این تفاوت که پودر فلز گرمای بیشتری برای ذوب نیاز دارد.

لیزر بر اساس مختصاتی که از مدل دریافت می کند، روی پلتفرم پودر اندود حرکت می کند. واکنش لیزر با پودر پلتفرم ، ذرات ماده را به هم پیوند می دهد و یک لایه جامد شکل می دهد. با شکل گیری هر لایه، پلتفرم پایین می رود، پودر روی آن مسطح می شود و پروسه ی تابش برای مقطع جدید تکرار می شود. با تکرار این پروسه محصول شکل می گیرد. یکی از قابلیت های اصلی این پرینترها عدم نیاز به ساپورت گذاری است که باعث می شود محدودیت ها در طرح های قابل پرینت نسبت به تکنولوژی های FFF و SLA/DLP بسیار اندک باشد.

متریال های گسترده ای با پایه ی پلاستیک و فلز مانند فولاد،تیتانیوم،آلومینیوم ،کبالت-کروم و نیکل در تکنولوژی SLS  قابل استفاده هستند و قطعاتی که با این تکنولوژی ساخته می شود از استحکام بالاتری نسبت به تکنولوژی های معمول برخوردارند که همین باعث شده از این تکنولوژی در ساخت قطعات یک به یک صنعتی استفاده شود. از این تکنولوژی در صنایع پیشرفته زیادی مانند هوافضا و صنایع پزشکی هم در ساخت نمونه و هم در ساخت محصول نهایی استفاده می شود.

شرکت نورا اولین پرینتر سه بعدی SLM ایرانی را روانه بازار کرده است.

نظرات کاربران