پرینتر سه بعدی و بلاکچین، پیوندی بین تکنولوژی های پیشرو

همه ی ما تکنولوژی پرینتر سه بعدی را می شناسیم و از سرعت رشد و فراز و نشیب های  آن با خبریم. در کنار پرینتر سه بعدی تکنولوژی دیگری که به شدت در حال رشد است و شاید نام آن را شنیده باشید ” بلاکچین (Blockchain) ” است. بلاکچین زیرساختی است که اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده یعنی بیت کوین (Bitcoin) بر روی آن پیاده سازی شده است.

بلاکچین به کمک پرینتر سه بعدی می آید

بلاکچین به کمک پرینتر سه بعدی می آید

به بیانی بسیار ساده بلاکچین مجموعه از بلوک ها و داده های پشت سر هم است که اطلاعات تراکنش ها برروی آن ذخیره می شود. اطلاعات مهم مالی همچون مقدار مبادله شده و مشخصات فرستنده و گیرنده به حالت رمزگذاری شده در بلاکچین جا به جا می شود و این امر موجب افزایش امنیت آن شده است.

اخیرا علاقه به استفاده از تکنولوژی بلاکچین در دنیای پرینترهای سه بعدی افزایش یافته است به نحوی که اطلاعات بخش هایی از یک فضاپیما که با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی تولید می شدند در بلاکچین نگهداری و انتقال داده می شد. یکی از کاربردهای دیگر بلاکچین در صنعت پرینتر سه بعدی که می تواند بسیار جذاب و کاربردی باشد و افق های جدیدی را به روی این صنعت باز کند این است افراد بتوانند اطلاعات مشترک در فضایی غیرمتمرکز نگهداری کنند و همچنین از قدرت پردازش تمام رایانه های موجود در شبکه بهره ببرند.

کوین مربوطه به صنعت پرینتر سه بعدی

کوین مربوطه به صنعت پرینتر سه بعدی

شبکه ساخت و تولید غیر متمرکز

۳D-TOKEN  پروژه ای است که توسط استارتاپ ایتالیایی Politronica Srl  کلید خورد. هدف اصلی این پروژه ایجاد ارتباط بین تکنولوژی بلاکچین و صنعت پرینتر سه بعدی است. به نحوی که همگام با انقلاب دیجیتال در قرن حاضر بتواند یک پایگاه ساخت و تولید جهانی که بسیار سریع، غیرمتمرکز و با توانایی ویژه در امر تولید است را به وجود آورد. مدیران این پروژه در نظر دارند تا از مفهموم Factory 4.0 در این پایگاه بهره ببرند.

بلاکچین به کمک پرینتر سه بعدی می آید

بلاکچین به کمک پرینتر سه بعدی می آید

از اهدافی که پروژه ۳D-TOKEN دنبال می کند این است که بتواند هزاران دستگاه پرینتر سه بعدی را به با ساختار هاب تحت شبکه بلاکچین به هم متصل کند. مطابق با آمار پایگاه Wohlers در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲۷۸ هزار دستگاه پرینتر سه بعدی موجود بود و این در حالی است که در ماه دسامبری که گذشت میلیون ها پرینتر در سرتاسر دنیا به فروش رفت. نتیجه ای که طبیعتا به ذهن ما می رسد این است که تقاضا برای این دستگاه ها در حال افزایش است و این باعث می شود تا قیمت پرینترهای سه بعدی روز به روز ازران شود و این وسیله یک تکنولوژی مقرون به صرفه به حساب بیاید.

در ادامه این مسئله مطرح می شود که استارتاپ Politronica Srl قصد دارد پروژه ۳D-TOKEN را چگونه مدیریت کند. چگونه می خواهد با استفاده از یک شبکه هاب از پرینترهای سه بعدی خانگی که در بلاکچین طرح ریزی شده است، صنعت ساخت دیجیتال در مقیاس های کوچک یا متوسط را به مرحله جدیدی برساند؟

بلاکچین به پرینتر سه بعدی شتاب می بخشد

اگر این شبکه به عنوان مجموعه از ربات های آماده به کار و مرتبط با هم به خوبی شناخته شود می تواند با شتاب بسیار خوبی پتانسیل های پنهان صنعت پرینتر سه بعدی را آشکار سازد. دلیل این تحول قطعا پایین آمدن زمان و هزینه تولید خواهد بود. در این مسیر پلتفرم های آنلاین به عنوان یک تسهیل کننده عمل می کنند و امکان کاهش قیمت را در پروژه های مختلف پرینت سه بعدی فراهم می کنند.

Politronica Srl در حال حاضر شبکه ای صد تایی از دستگاه های پرینتر سه بعدی را در کنار خود دارد و هدف این مجموعه این است که تا پایان سال ۲۰۱۹ این عدد را به سه هزار برساند. جالب است بدانید یک شبکه هزارتایی توان تولید ۳۰۰ تن پلاستیک را دارد این پتانسیل از طریق پروژه ۳D-TOKENS آزاد می شود.

شکبه پرینترهای سه بعدی بر روی بلاکچین

شکبه پرینترهای سه بعدی بر روی بلاکچین

این استارتاپ به تازگی با مجموعه زنجیره ای طراحی سه بعدی و دیزاینی به نام Flying-Tiger Copenhagen وارد مذکراه شده. این مجموعه نزدیک به ۶۰۰ فروشگاه در سراسر جهان دارد. هر دوی این مجموعه ها در تلاشند تا با همکاری هم یک پرینتر سه بعدی خانگی همه کاره را تحت نام تجاری Q3D  به عنوان یک ابزار آموزشی و یادگیری تا چند ماه آینده روانه ی بازار کنند.

۳DT بخرید و بفروشید!

همچون  ART  یک پروژه تحت بلاکچین دیگر با ویژگی های مشابه است، ۳D-TOKENS هم دارای یک ارز رمزگاری شده برای خود پروژه است که آن را با نام ۳DT عرضه می کند. ارز دیجیتال ۳DT بر پایه شبکه ETH یا همان Ethereum بناگذاری شده است. ICO و پیشنهاد خرید این کوین در تاریخ ۱۱ فوریه به پایان می رسد بعد از آن امکان خرید فروش این ارز توسط کاربران به وجود می آید. سودهای حاصل از این ارز به صورت مستقیم بین شبکه صاحبان دستگاه تقسیم می شود. همچنین کاربران می توانند از طریق این ارز دیجیتال پرداخت داشته باشند و در پروژه های پیشنهاد شده سرمایه گذاری و یا از کمپین های حمایت کنند.

زمانی که قیمت ارز اتریوم ETH به ۱۳۵۰ دلار رسید، استارتاپ Politronica Srl تخفیف ۵۰ درصدی برای فروش ارز ۳DT در نظر گرفت. البته باید ذکر کنیم که مردم کشورهای چین و آمریکا به دلیل قوانین وضع شده از طرف قانون گذار قادر به خرید توکن ۳DT نیستند.

۲۰۰ میلیون عدد از این توکن صادر خواهد شد که ۱۵۰ میلیون از آن ها برای فروش هستند و ۵۰ میلیون باقی مانده به کاربردهای زیر اختصاص داده شده اند:

  • ۰.۵ میلیون برای فعالیت های بازاریابی
  • ۴.۵ نیم میلیون اهدای پاداش به کسانی که در این شبکه فعالیت می کنند که این پاداش به شکل ۳D-TOKEN پرداخت می شود.
  • ۴۵ میلیون برای تیم پروژه و فعالیت های مربوط به گسترش پروژه

شرکت Politronica Srl در فکر گسترش تعداد فعالین شبکه است. ابتدا قصد دارد در شمال ایتالیا به این هدف دست پیدا کند و در ادامه به بخش های دیگر اروپا برسد. امیدوارم این پروژه در آینده بتواند با قدرت پیش برود و شبکه بر اساس بلاکچین شکل بگیرد که بتواند هزینه های تولید را به شدت در مقیاس جهانی کاهش دهد.

۰/۵ (۰ Reviews)

نظرات کاربران