پرینت سه بعدی صندلی الهام گرفته از موجودات دریایی

طراح هلندی  Lilian van Daal از سال ۲۰۱۴ میلادی تلاش‌هایی را در جهت ترکیب کارهای تولید دیجیتال کرده است مانند استفاده از ترکیب تکنولوژی چاپ سه بعدی و طراحی بیوفیزیکی برای فراهم نمودن طراحی سه بعدی و ایجاد قطعات و تولیدات بسیار زیبا و پیچیده‌ای از مبلمان و هنر به کار گرفته است. سمنتاریسم و هندسه را می‌توان در سایر آثار ون دال یافت، مانند یک زین دوچرخه که از زیست شناسی، سری فیبوناچی و غیره الهام گرفته است.

طراح مبتکر به تازگی آخرین پروژه خود را تحت عنوان، “پرینت سه بعدی صندلی الهام گرفته از موجودات دریایی” ارائه داد، این صندلی حاصل از پرینتر سه بعدی، نشان‌دهنده توانایی شگفت‌انگیز الهام گرفتن از طبیعت و تبدیل به طراحی ساختاری است.

صندلی پرینت سه بعدی شده الهام گرفته از موجودات دریایی

صندلی پرینت سه بعدی شده الهام گرفته از موجودات دریایی

طراحی صندلی الهام گرفته از موجودات دریایی

طراحی این صندلی، بر اساس ساختار Radiolaria و Bryozoa الهام گرفته شده است، این موجودات خزه‌ای در محیط‌های گرمسیر و آب شیرین زندگی می‌کنند.

رادیولوریا، یک میکروارگانیسم تک سلولی است که نام خود را از تقارن شعاعی ستون‌های خود گرفته؛ آن‌ها در اقیانوس به عنوان زئوپلانکتون یافت می‌شوند و در حالی که ممکن است کوچک باشند، اما آن‌ها به عنوان نمونه‌های بزرگ الهام‌بخش بین طبیعت و فن‌آوری، به عنوان ایده‌ای برای طراحی لیلیان ون دال قرار گرفتند. با تقلید از ساختار رادیولوریا، طراح توانست ساختاری را برای صندلی فراهم کند که ویژگی‌های شگفت‌انگیزی مانند انعطاف‌پذیری و راحتی را از یک ماده خاص که ویژگی‌های انعطاف‌پذیری، سازگاری، استحکام و ثبات را دارد، ایجاد کند.

تصاویری از این موجود تک سلولی در فیلم زیر قابل مشاهده است:

ون دال همچنین از ارگانیسم‌های Bryozoa الهام گرفته است که موجودات خزه‌ای هستند و در مناطق گرمسیر و آب‌های شیرین زندگی می‌کنند و دارای ساختار اسکلتی منحصر به فردی هستند. اسکلت شبکه‌ای بریوزوآ، به عنوان ایده‌ای الهام‌بخش برای ون دال به شمار می‌آید که به عنوان نقطه اتصال برای مونتاژ صندلی بدون استفاده از مواد اضافی مانند چسب یا دیگر مواد چاپی غیر سه بعدی مونتاژ می‌کند.

فیلم زیر، برای آشنایی بیشتر با موجود تک سلولی بریوزوآ ارائه شده است:

 

تاثیر پرینت سه بعدی در پروژه

ون دال می‌گوید: “شکل‌های پیچیده گل‌ها، شبکه‌ی قارچ‌ها، هندسه کامل ارگانیسم‌ها در طول میلیاردها سال خطا و آزمون بیولوژیکی ساخته شده و شکل گرفته‌اند و پیاده‌سازی خواص منحصر به فرد و دقیق آن‌ها در طراحی دشوار است، اما تکنولوژی پرینتر سه بعدی، باعث افزایش امکانات جدیدی برای توسعه محصولات و سیستم‌ها شده است.”

نمایی نزدیک از صندلی پرینت سه بعدی شده

نمایی نزدیک از صندلی پرینت سه بعدی شده

پروژه فارغ‌التحصیلی ون دال، Biomimicry Soft Seating، در سال ۲۰۱۴ کار خود را در طراحی biomimicry آغاز کرد. از آن زمان، او موفق شد زمان تولید و مصرف انرژی را به نصف کاهش دهد و بهینه‌سازی طراحی صورت گیرد به طوری که تمام عناصر صندلی می‌تواند در یک تولید پرینت سه بعدی مناسب باشد.

نمایی نزدیک از صندلی پروژه فارغ‌التحصیلی ون دال در سال 2014

نمایی نزدیک از صندلی پروژه فارغ‌التحصیلی ون دال در سال ۲۰۱۴

صندلی پروژه فارغ‌التحصیلی ون دال در سال 2014

صندلی پروژه فارغ‌التحصیلی ون دال در سال ۲۰۱۴

فیلمی کوتاه از پروژه فارغ‌التحصیلی ون دال:

 

ون دال همچنین برای پرینت سه بعدی طراحی‌هایش شروع به استفاده از مواد قابل بازیافت  Oceanz EcoPowder کرد. Erik van der Garde، مدیر عامل Oceanz می گوید: “Oceanz در تحقیقات زیادی برای تحقق یک فرآیند تولید پایدار سرمایه‌گذاری می‌کند که به معرفی Oceanz EcoPowder منجر شده است.” این مواد پایدار تقریبا همان ویژگی‌هایی را دارد که به عنوان استاندارد Oceanz PA12 استفاده می‌شود.

با استفاده مجدد از مواد پرینت سه بعدی، تقریبا اتلاف مواد و تولید زباله‌هایی که از پودر قدیمی حاصل شده از بین رفته و امکان پردازش مداوم مواد وجود دارد و این امر، منجر به پرینت سه بعدی و نمونه‌سازی یک تکنیک تولید پایدار می‌شود. این اتفاق، نه تنها احساس خوبی انتقال می‌دهد، بلکه ویژگی‌های عملکردی آن نیز باقی می‌مانند و وعده جلوگیری از اتلاف زباله نیز عملی می‌شود. این صندلی به نظر می‌رسد بسیار شکننده باشد، در حالی که قدرت و ثبات بالایی دارد.

نمایی نزدیک از بافت صندلی حاصل از پرینت سه بعدی ون دال

نمایی نزدیک از بافت صندلی حاصل از پرینت سه بعدی ون دال

۵/۵ (۱ Review)

نظرات کاربران