چرا دبی می خواهد تبدیل به شهر پرینت سه بعدی شود؟

پرینت سه بعدی ساختمان تا یک شهر

پرینت سه بعدی به عنوان یک روش بدیع برای ساخت اجسام پلاستیک پا به عرصه فناوری های ساخت گذاشت، اما با پیشرفت پرینتر های سه بعدی این فناوری به سرعت به گونه ای توسعه یافت که حال می توان با آن هرچیزی از قسمت های بدن تا یک تکه نان را ساخت!

برخی حتی بزرگتر فکر می کنند، پرینت سه بعدی ساختمان های واقعی با استفاده از بتن. هفته پیش شرکت ساختمانی Emaar اعلام کرد در حال پرینت سه بعدی یک خانه به عنوان بخشی از مجموعه Arabian Ranches در دوبی است.
بااینکه در کل کمتر از بیست ساختمان در کره زمین به این شیوه ساخته شده اند، به نظر می رسد دوبی عزم راسخی برای تصاحب این صنعت دارد. در حال حاضر امارات خانه اولین دفتر کاری و لابراتوار تحقیقات پهباد است که هردو با پرینتر سه بعدی ساخته شده اند.

دوبی می خواهد تا سال ۲۰۳۰ یک چهارم از کل ساخت و ساز ساختمانی خود را با پرینتر سه بعدی انجام دهد و به نظر می رسد با این هدف گذاری جسورانه این شهر می خواهد به قطب فناوری پیشرفته ساخت و ساز تبدیل شود.

“پتانسیل میلیاردها دلار”

پرینت سه بعدی یک سازه با پرینت سه بعدی یک اسباب بازی از لحاظ اصولی تقریبا یکسان است با این تفاوت که یک سازه در مقیاس بسیار بزرگتر انجام شده و به جای پلاستیک در ساخت آن از بتن استفاده می شود.

بتن به یک نازل متصل به یک بازوی رباتیک، ریل یا تسمه نوارنقاله پمپ می شود. این نازل همزمان بر اساس مدل از پیش تعیین شده به صورت دقیق حرکت کرده و بتن را در قالب نوارهایی خمیری اکسترود می کند. با این روش ساختمان لایه به لایه ساخته می شود.
حامیان این فناوری ساخت می گویند پرینت سه بعدی ساختمان می تواند سریع تر ، ارزان تر و پایدارتر از روش های سنتی باشد. برخی پیش بینی های بازار نشان می دهند که فناوری ساخت و ساز با پرینت سه بعدی تا سال ۲۰۲۷ ارزشی معادل ۴۰ میلیارد دلار خواهد داشت.

هنریک نیلسن، بنیان گذار شرکت پرینت سه بعدی دانمارکی COBOD International می گوید:
“دوبی احتمالا جذاب ترین بازار در این عرصه است.” این شرکت اولین ساختمان پرینت سه بعدی اروپا را در سال ۲۰۱۷ ساخته است.

ساختمانی که قرار است به زودی ساخت آن از طریق پرینت سه بعدی آغاز شود

ساختمانی که قرار است به زودی ساخت آن از طریق پرینت سه بعدی آغاز شود

او می گوید تقاضای واضحی برای ساختمان های پرینت سه بعدی شده در دوبی وجود دارد که به شرکت های ساخت و ساز این اطمینان را می دهد که سرمایه گذاری در این تکنولوژی منطقی است.

به نظر نیلسن این تکنیک به خصوص در آمریکا و اروپا با توجه به هزینه بالای نیروی کار منجر به صرفه جویی در هزینه های ساخت می شود، اشتیاق دولت دوبی در پیشرفت این تکنولوژی به زودی موجب رشد آن و بهینه شدن پروسه های پرینت سه بعدی ساختمان خواهد شد.

“قطب آینده پرینت سه بعدی”

یک استارتاپ اماراتی با نام Concreative که یکی از زیرمجموعه های شرکت جهانی Vinci Construction است، این ماه از مجموعه پرینت سه بعدی خود رونمایی کرد.
یکی از اعضای این استارتاپ، وینسنت میلت می گوید: “دوبی می خواهد یکی از قطب های آینده پرینت سه بعدی باشد.”

اولین دفتر کار پرینت سه بعدی جهان

اولین دفتر کار پرینت سه بعدی جهان

این مجموعه جدید قرار است ستون ، پله، تیر و پنل های بتنی تولید کند. “ما در حال توسعه ابزار ساخت بوده و با اسمبل کردن اجزای کوچکتر در حال ساخت سازه های بزرگ هستیم.”

هلن لومبوا برگر، مدیر پروژه در شرکت غول بتن سوییسی LafargeHolcim پرینت سه بعدی را یک روش برای پاسخگویی نیاز خانه سازی پایدار و انبوه می داند چون ساختمان هایی که با این روش ساخته می شوند به صرفه تر بوده و ساخت آنها به راحتی قابل تکرار است.

پرینت سه بعدی دیوار بتنی

شرکت دانمارکی COBOD International از یک نازل مربعی برای پرینت سه بعدی دیوار بتنی استفاده می کند.

“شاید ما در آخر یک تکامل آرام باشیم. شاید زمان برای چیزی انقلابی مناسب باشد.”
او می گوید با بهبود پرینتر های سه بعدی و امکان حمل آنها، ساخت و ساز ارزان شده و امکان بیشتری برای سفارشی سازی فراهم می شود.

اما نیلسن برخلاف او معتقد است که این صنعت هنوز در کودکی خود به  سر می برد. “ما کودکی هستیم که تازه یاد گرفته چهاردست و پا راه برود.”

او می گوید “ما هنوز آماده رقابت مستقیم با صنعت ساخت ساز نیستیم.”

شرکت COBOD یک پرینتر سه بعدی عظیم ساختمانی برای عربستان صعودی ساخته است. این پرینتر می تواند ساختمان هایی به مساحت 3000 فوت مربع بسازد

شرکت COBOD یک پرینتر سه بعدی عظیم ساختمانی برای عربستان صعودی ساخته است. این پرینتر می تواند ساختمان هایی به مساحت ۳۰۰۰ فوت مربع بسازد

جایی که بشر نمی تواند باشد

سرجیو کاوالارو، یک متخصص زیرساخت از دانشگاه انگلیسی هم موافق این گزاره است. او می گوید:
“این فناوری در حال حاضر سودآور نیست اما به زودی به آن نقطه خواهیم رسید.” او معتقد است که فرصت های اصلی در پروژه هایی است که ساخت و ساز سنتی برای آنها مناسب نیست.

پیشنهاد او پرینت سه بعدی پناهگاه یا پارتیشن ها در مکان هایی است که انسان به دلیل خطر یا سمی بودن نمی تواند در آنها کار کند.

پروژه مایلستون در هلند یک چشم انداز فوتوریستی از خانه های پرینت سه بعدی شده دارد

پروژه مایلستون در هلند یک چشم انداز فوتوریستی از خانه های پرینت سه بعدی شده را نشان می دهد

“برای من آینده در المان های بسیار پیچیده، انحنا و حفره های عجیبی است که ساخت آنها با روش های سنتی بسیار مشکل است، برای ساخت چنین سازه هایی مشتری حاضر است مقداری هزینه بیشتر بپردازد.”

نیلسن معتقد است پتانسیل فقط در پرینت سه بعدی ساختمان نیست.

“بسیاری از سازه های بتنی در محیط زندگی ما وجود دارند. نیمکت ها ، تانک های فاضلاب، سیستم های کانال، لوله های نفت،پیاده رو ها و… کسی هنوز به این مسائل نپرداخته است، اگر ساخت و ساز با پرینتر سه بعدی را وارد این حوزه ها کنیم چه مسائلی ممکن است حل شود؟”

برگردان از متن اصلی : Why Dubai wants to become a 3D printed city

۵/۵ (۴ Reviews)

نظرات کاربران