پرینت سه بعدی قرص برای کسانی که بیماری نادر متابولیسمی دارند

فب آر ایکس، یک شرکت بریتانیایی است که با پرینت سه بعدی قرص قصد دارد مشکلات بیماران را رفع کند. این شرکت به تولید داروها با تکنولوژی پرینت سه بعدی مشغول است. این شرکت یک داروی شخصی سازی شده برای کودکانی به مبتلا به اختلال متابولیسی نادر به نام ادرار شربت افرا اند طراحی و تولید کرده. این اختلال که به صورت مادام العمر است، نیاز به روش‌های درمانی و مکمل‌های خاص بیمار دارد. این مراقبت‌ها، مکمل‌ها و روش‌های درمانی در حال حاضر به صورت دستی (دست ساز) به بیماران ارائه می‌شود. قرص‌های جویدنی فب آر ایکس، که اسم آن‌ها را قرص پرینت گذاشته اند (Printlets)، جایگزینی سریع، خودکار و آماده برای دوزهای درمانی متناسب با شخص بیمار است.

jحقیقاتی دانشگاه کالج لندن و دانشگاه کومپوستلا به صورت مشترک انجام داده اند، نشان می‌دهد که پرینتلتس‌ها تاثیر گذاری مشابهی را در مقایسه با روش درمانی معمول دارند. اما این قرص پرینت‌ها از سوی بیماران بیشتر مورد قبول قرار گرفته است.

آلوارو گویانس از کارکنان شرکت فب آر ایکس می‌گوید: شرکت فب آر ایکس بسیار خوشحال است که در مسیر حل مشکلی که صنعت داروسازی سنتی نتوانسته آن را حل کند حرکت می‌کند. ما به این افتخار می‌کنیم که در حال همکاری با تیم‌هایی هستیم که چشم انداز و علاقمندی آنها این است که داروهای شخصی سازی شده که با پرینتر سه بعدی تولید می‌شوند را به درمانگاه‌ها نزدیک کنند.

پرینت سه بعدی قرص

قرص‌های جویدنی پرینت شده

پرینت سه بعدی قرص

فب آر ایکس بیشتر از پنج سال است که با تمرکز به موضوع تفاوت بین افراد مختلف و نیازهای شخصی بیماران مشغول تحقیق در آزمایشگاه پیشرفته چاپ سه بعدی UCL است. در حال حاضر این شرکت از چهار روش مختلف چاپ سه بعدی (SLA SLS FFF و اکستروژن‌های نیمه جامد) برای توسعه داروها استفاده می‌کند. مدل قرص‌های موجود این شرکت از جمله پرینتلنت‌، حاوی دوزهای خاص دارویی در اشکال و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و بلعیدن آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. در اوایل سال جاری نیز این شرکت ۶۵۰ هزار پوند کمک هزینه برای تولید این قرص‌ها و طراحی دستگاه چاپگر سه بعدی سازگار با محصولات دارویی نوآورانه از موسسه نوآوری انگلستان دریافت کرد.

 

بیماری ادرار شربت افرا

بر اساس گفته  Patient UK ، از هر ۱۸۵ هزار نفر که متولد می‌شوند یک نفر به بیماری ادرار شربت افرا مبتلا می‌شود. اولین راه وخط درمانی برای بیماری ادرار شربت افرا، شامل یک رژیم غذایی دقیق و مکمل‌های اسید آمینه از ایزولوسیون و والین است. ایزولاسیون و دوز تجویز شده بر اساس سن، وزن و غلظت خون بیمار تعیین می‌شود. 

در عمل بالینی فعلی، پزشکان باید برای تهیه دوزهای مشخص شده، فرمولاسیون را به صورت دستی انجام دهند که بسیار پرهزینه و وقت گیر است. به همین دلیل با هدف بهبود ایمنی و پذیرش مکمل ایزولوسیون در کودکانی که مبتلا به ادرار شربت (از سن ۳ تا ۱۸ سال) افرا هستند، تیم تحقیقاتی تصمیم گرفت تا برای آماده سازی روش‌های درمانی شخصی از چاپگر سه بعدی استفاده کنند.

ماریو لوز کوسه، رئیس بخش پدولوژی بیمارستان دانشگاهی بالینی می‌گوید: برای تهیه داروهای شخصی سازی شده نیاز شدیدی به سیستم‌های تولید جدید وجود دارد. کاربرد بالقوه پرینت سه بعدی برای بیماری‌های نادر بی‌شمار است. پرینت سه بعدی قرص ها می‌تواند به ایمن‌تر و جذاب‌تر شدن داروها برای کودکان کمک کند.

پرینت سه بعدی قرص

از پرینت سه بعدی قرص در تولید داروهای شخصی برای کسانی که یک بیماری نادر دارند استفاده شده است

پرینتلت‌های شخصی سازی شده

سیستم چاپگر سه بعدی فب آر ایکس می‌تواند پرینتلت‌هایی با ۶ داروی مختلف تولید کند که هر کدام از این داروها رنگ خاصی دارد. در مقایسه با تشکیل کپسول‌ها به صورت دستی، چاپگر سه بعدی می‌تواند، فرمولاسیون‌ها را بسیار سریع‌تر تولید کند و اجازه می دهد تا آماده سازی دوره درمانی یک ماهه را (۲۸ قرص) در کمتر از ۸ دقیقه به پایان برساند.

بعد از ۶ ماه بررسی عملکرد پرینتلت‌ها، نتایج نشان داد که قرص‌های شخصی سازی شده به  اندازه داروهای معمولی در کنترل سطح ایزولوسین خون بیماران مؤثر اند. علاوه بر این غلظت خون ایزولوسین به مقدار هدف ایزولوسین نزدیکتر بود و بیماران تحت درمان با پرینتلت‌ها تغییرات کمتری را تجربه کردند. توانایی سیستم چاپ سه بعدی در ایجاد قرص‌ها با رنگ ها و طعم های مختلف تأثیر مثبت دیگری در افزایش پذیرش بیماران از درمان داشت.

 

۵/۵ (۱ Review)

نظرات کاربران