پرینتر چهاربعدی : پرینتر سه بعدی که همیشه در معرض گرما تغییر شکل می دهند.

پرینتر چهار بعدی

پرینتر چهاربعدی | یک تیم متشکل از محققان بین المللی از آخرین دستاورد های خود می گویند : یک روش پرینت سه بعدی که به اشیا پرینت سه بعدی شده اجازه می دهد که به طور همیشگی تحت عوامل مختلف ( گرما و … ) بتوانند به شکل های مختلف دربیایند . در واقع بعد چهارم زمان است! با گذر زمان و تحت تاثیر گرما جسم بسته به جنس و نوع پرینت آن می تواند تغییر شکل های کنترل شده و از قبل پیش بینی شده ای بکند.

پرینتر چهاربعدی

پرینتر چهاربعدی

چیزی که می خوانیم نتایج تحقیقات  انجام شده توسط موسسه  فناوری های جورجیا در ایالات متحده ؛ دانشگاه تکنولوژی و طراحی سنگاپور (SUTD)   و دانشکده حمل و نقل شیان در چین است.

پرینتر ۴ بعدی که زمان و حرکت را به عنوان بعد چهارم  به جسم اضافه کرده است توسط دانشمندان زیادی در سراسر دنیا  در حال توسعه به خصوص در حوزه توسعه مواد مخلف قابل چاپ است که با عناصر آب و آتش تغییر شکل می دهند. بسیاری از این تحقیقات بر هیدروژل ها تاکید کرده اند و بر این مبنا بحث های خود را ادامه داده اند. اگرچه این مواد بسیار نرم هستند و به سختی در یک وضعیت ثابت می مانند.

در یک تحقیق جدید که در دانشگاه جورجیا و SUTD و  شیان انجام گرفته است ؛ ایده های بسیاری برای تحقق پرینتر های چهاربعدی به صورت ایده آل انجام گرفته است . این مقاله در ژورنال  Science Advances  با عنوان Direct 4D printing via active composite materials منتشر شده است.

پرینتر چهاربعدی

پرینتر چهاربعدی

تفاوت پرینت سه بعدی و جهاربعدی

پروسه ی یک پرینت ۴بعدی از پرینت سه بعدی لایه به لایه پلیمر های حافظه دار تشکیل شده است (SMPs) که به هر لایه برنامه ریزی خاصی برای تغییر متفاوتی داده می شود. می توان گفت SMPs ها به طور ساده مواردی هستند که ساختار مولکولیشان باعث می شود ساختار اولیه راحفظ می کنند و هنگام گرما می توان پیش بینی کرد هر بخش به کدام سمت خم(جمع) می شود و با سرد شدن این مسیر را برمی گردند تا به حالت اولیه برسند.

پروفسور ژن دینگ، یک محقق فوق دکترا در SUTD می گوید : “این مواد کامپوزیتی در دمای اتاق یک ماده نرم جامد است اما می تواند طوری برنامه ریزی شود که مانند ماده سخت تنش های داخلی مهار شود.” او اضافه می کند : ” ما با شبیه سازی های محاسباتی و مجازی برای طراحی اجزای کامپوزیت طوری که سفت باشد و تنش های داخلی موجود در مواد نرم از بین برود در هنگام گرما توانایی این تنش در ماده ایجاد می شود و  ماده با توجه به حالت پایای خود به سمت شکلی دیگر حرکت می کند که با چینش طرح در پرینتر سه بعدی این مسیر قابل کنترل است.”

۰/۵ (۰ Reviews)

نظرات کاربران