پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان

توری استفاده شده در لباس، از طریق گلدوزی و فرآیندهای معمولی تولید می‌شوند. ولی در حال حاضر، با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی تولید تور نیز امکان‌پذیر شده است. محقق Lushan Sun اخیرا مطالعه‌ی موردی خود را در مورد پوشاک حاصل از پرینتر سه بعدی با عنوان “Instilled ارائه کرده‌اند و چاپ سه بعدی تور کشسان “در نشست سالانه کنفرانس سالانه انجمن بین‌المللی نساجی و پوشاک (ITAA)”، مطرح شد. پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان، مسئله‌ی مورد علاقه و جذاب برای بسیاری از افراد است.

پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان

پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان

هدف از تحقیق انجام شده

سان در مقاله‌ی خود نوشت: “هدف این مطالعه، طراحی کشف عملکرد ساختارهای مختلف حاصل از چاپگر سه بعدی با استفاده از FDM منعطف در تولید لباس است.” هدف این بود که تصویری بصری در طراحی سطح از طریق چاپ پارچه‌های دیجیتالی انجام شود. در این مطالعه، روش تحقیق از طریق طراحی (RTD) مورد استفاده قرار گرفت و داده‌ها از طریق مستندسازی در مجله، ثبت فایل فرآیند طراحی ثبت گردید.

پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان

بسیاری از طراحان، از چاپ سه بعدی در طراحی لباس‌های سفارشی استفاده می‌کنند تا از این طریق مسائل مربوط به طراحی زیبایی شناختی را برطرف نموده و یک طراحی منحصر‌به‌فرد که کاربردی نیز باشد، تجربه کنند و از طرفی برخی از طراحان، مانند Continuum Fashion، به تولید لباس زنانه، با استفاده از تکنولوژی SLS به تولید ساختارهایی برای لباس پرداخت و طراح لباس اسرائیلی به نام Danit Peleg، از FDM و مواد انعطاف‌پذیرتری استفاده کرد تا جنس بهتر و راحت‌تری را برای پوشیدن تولید کند.

پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان

پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان

طراحی لباس تولید شده

این دومین روشی است که sun برای مطالعه انتخاب کرد، که بر روی «الهام بخشی به تفکرات بصری» متمرکز بود. sun، فرم‌های ارگانیک را با هم ترکیب کرد تا به صورت تور، در لباس نمونه اولیه، که حاوی یک تاپ نازک و منعطف و یک دامن ابریشمی گشاد با پیچ‌ و‌تاب است، به کار گرفته شود.

قسمت پشتی لباس، که از ترکیب دو برنامه‌ی کاربردی دیجیتالی تولید شده است، با لباس هاتاوی ابریشمی، از ساده‌ترین پارچه‌های ابریشمی پوشانده شده و نیازی به زیپ ندارد. بخشی از لباس از ترکیب دو برنامه‌ی کاربردی دیجیتالی تولید شده است.

استفاده از ابریشم در لباس

Sun نوشت: ” ابریشم را با لباس آمیختیم و توری‌های پرینت سه بعدی شده را کنار هم قرار دادیم و ساختار جدیدی ایجاد کردیم. به طور کلی، الگوهای طراحی تزیین شده‌ی چاپ سه بعدی شده در جلو و عقب به ارائه‌ی یک نقطه کانونی منحصر‌به‌فرد از زوایای مختلف پوشاک کمک می‌کند.”

مراحل توسعه‌ی لباس

چهار مرحله‌ی مهم در توسعه‌ی لباس وجود دارد. Sun برای اولین بار، پس از بررسی و نمونه‌برداری از بافت مهندسی انتخاب شده و به منظور ایجاد طرح‌هایی برای ظاهر و رنگ آن، با استفاده از Adobe برای تولید گرافیک‌ها و ارائه و دستکاری، کاوش و انتخاب چاپ‌های نساجی مهندسی شده را انتخاب کرد. سپس تکنیک‌های نقاشی را برای ایجاد الگوهای صاف برای قطعه‌ی جریان استفاده کرد.

گام سوم شامل استفاده از تکنیک‌های مدل‌سازی سه بعدی مستقیم در Rhino بود تا کاملا الگوی شکل‌های زیبای لباس را منعکس کند. Sun توضیح داد، “واحدهایی تکرار شدند تا گروه‌های متنوعی را که برای عملکرد کشسان مختلف به عنوان نمونه انتخاب شده بودند تشکیل داده شود.”

تناسب لباس پرینت سه بعدی شده با بدن

شکل‌هایی در بخش توری، بخش پرینت سه بعدی شده‌ی لباس؛ که برای دور کمر، شانه و بالای مفصل ران که سفارشی شده برای تشکیل الگوی منعطف و به گونه‌ای متناسب طراحی شده‌اند که هر دو نیاز انعطاف‌پذیری و زیبایی‌شناسی لباس را برطرف می‌کند. در نهایت، Sun از رنگ Rit تجاری استفاده کرد و به پرینت سه بعدی پوشاک و رنگ آمیزی ombre انتقال رنگ که قطعات نساجی بود، پرداخته شد.

پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان

پرینتر سه بعدی و لباس توری ارائه‌ شده توسط محققان

پژوهش‌های آینده در مورد پرینت سه بعدی لباس

یکی از حوزه‌های بسیار مورد علاقه‌ در پرینت سه بعدی استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی در تهیه‌ی لباس است. این نوع لباس، به نظر می‌رسد؛ به اندازه‌ی کافی راحت هستند. این مطالعه‌ی موردی نیز پیشنهاد کرده است که در ایجاد یک ساختار منعطف که در پوشیدن راحت و بادوام است، چالش هایی وجود دارد. پژوهش‌های آینده باید با استفاده از تکنیک‌های مدل‌سازی و پرینت سه بعدی ساختار جایگزین سه بعدی را در نظر بگیرند. علاوه بر این، پیچیدگی جایگزین را می‌توان در ساختار با مواد مختلف FDM در نظر گرفت.”

۵/۵ (۲ Reviews)

نظرات کاربران