پرینتر سه بعدی و جواهرات و کفش مجموعه‌ای از همکاری بین Stratasys و Ganit Goldstein

گانیت گلدشتاین، مدرک طراحی خود را از آکادمی هنر و طراحی Bezalel در اورشلیم دریافت کرده است. وی، یکی از  طراحان مدرن است که با استفاده از چاپ سه بعدی به ارائه‌ی طرح‌های خود پرداخته است. اخیرا گلدشتاین، یک مجموعه‌ی تجربی جدید در هفته طراحی میلان، به نام Shifted Craft معرفی کرده است. پروژه‌ی پرینتر سه بعدی و جواهرات و کفش مجموعه‌ای از همکاری بین Stratasys  و Ganit Goldstein، نمونه‌ای از کاربردهای این تکنولوژی محسوب می‌شود.

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف مجموعه‌ای از همکاری بین Stratasys و Ganit Goldstein

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف مجموعه‌ای از همکاری بین Stratasys و Ganit Goldstein

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف مجموعه‌ای از همکاری بین Stratasys  و Ganit Goldstein

این پروژه توسط Stratasys پشتیبانی شد و شامل هفت تکه جواهرات حاصل از فرآیند پرینت سه بعدی (همراه با بلورهای Swarovski) و دو جفت کفش چاپ سه بعدی شده بود. کفش‌های حاصل از چاپگر سه بعدی رنگی به صورت مستقیم بر روی چرم چاپ شدند. گلدشتاین، از اسکن سه بعدی و طراحی سه بعدی استفاده کرد و به کمک یک برنامه نرم‌افزاری پارامتریک، اشکال زیبایی از طلا و جواهر به صورت شفاف و چند رنگی را چاپ کرد.

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف مجموعه‌ای از همکاری بین Stratasys و Ganit Goldstein

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف مجموعه‌ای از همکاری بین Stratasys و Ganit Goldstein

گلدشتاین و پرینت سه بعدی

گلدشتاین، همراه با ۱۵ طراح دیگر، به طور رسمی مجموعه‌ کارهای خود را به عنوان بخشی از غرفه‌ی اسرائیلی انتخاب کردند. الهام بخشیدن به این پروژه، همانند برخی از مجموعه‌های قبلی او، با عنوان پرینتر سه بعدی ابزاری برای طراحان (ارائه‌ی مجموعه‌ی گلدشتاین)؛ زمانی شروع شد که او در ژاپن به یادگیری تکنیک‌های سنتی “IKAT” در دانشگاه هنر توکیو پرداخت و نکاتی در مورد پارچه‌ و نخ‌ آموخت. هدف و چشم‌اندازی که Goldstein برای Shifted Craft در نظر داشت، ترکیب تکنیک‌های سنتی IKAT و تکنولوژی مدرن چاپ سه بعدی بود. در این رابطه، Stratasys این نکته را “کشف رابطه بین بدن، شکل و تکنولوژی” بیان کرد.

گلدشتاین و نمونه‌ کاری از مجموعه قبلی او

گلدشتاین و نمونه‌ کاری از مجموعه قبلی او

استفاده از فن‌آوری PolyJet در تولید مجموعه

گلدشتاین معتقد است که یک رویکرد بین رشته‌ای برای طراحی در طی دو سال گذشته برای پروژه تحقیقاتی ارائه شده است که با استفاده از فن‌آوری چند منظوره PolyJet بر مفهوم مد تمرکز کرده است. با استفاده از چاپگر سه بعدی J750، شرکت به تکمیل آزمایشات با کیفیت بالا و اشکال پیچیده پرداخت، از جمله قطعاتی در مقیاس کوچک که به اندازه یک میلی‌متر ضخامت دارند. تکنولوژی پیشرفته چاپ سه بعدی Stratasys، توانایی نامحدودی در پرینت طرح‌های خاصی در هر رنگ، شکل و پیچیدگی دارد.

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف

مزایای استفاده از پرینتر سه بعدی در مجموعه

گلدشتاین توضیح داد که این مجموعه به منظور درهم‌شکستن محدودیت‌های سنتی طراحی شده است که با استفاده از قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد و نوین چاپ سه بعدی برای نوآوری در طراحی مد، صورت می‌گیرد.

وی افزود: “من قصد داشتم کل مجموعه را به گونه‌ای بیان کنم که قابل پوشیدن و در دسترس باشد و به این ترتیب، پتانسیل بالای پرینت سه بعدی نشان داده شود. مسلما با توجه به دو جفت کفش موجود در مجموعه‌ی ما که به طور مستقیم بر روی چرم چاپ شده‌اند یک ویژگی کاملا جدید برای تکنولوژی پرینتر سه بعدی و زمینه‌ی جدیدی برای استفاده از چنین روش‌هایی برای ایجاد کفش‌های قابل پوشیدن است”.

قطعات تولید شده مد حاصل از پرینتر سه بعدی، شامل؛ ورق‌های چاپ شده از موادی شبیه چرم و چاپگرهای سه بعدی ترکیبی است که امکان استفاده و چسباندن آن‌ها را به ما می‌دهد.

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف

پرینتر سه بعدی و جواهرات و کیف

کنترل کامل بر سفارش قطعات

گلدشتاین به منظور استفاده از خواص فیزیکی پارچه از تکنیک دیجیتالی استفاده کرد و مواد ایجاد شده برای دو جفت کفش حاصل از چاپ سه بعدی را در مجموعه جدید خود به کار برد. به لطف این تکنولوژی تمام رنگی، قادر به پرینت سه بعدی سریع بر روی پارچه بدون کمک گرفتن از قالب‌ها یا ابزارهایی بودند که معمولا برای روش‌های سنتی تولید پارچه استفاده می‌شود. همچنین با توجه به دیجیتالی بودن روند پرینت سه بعدی، این امکان را فراهم می‌کند که بر طراحی هندسه و سفارشی‌سازی قطعات کنترل کامل داشت.

۵/۵ (۵ Reviews)

نظرات کاربران