اولین کارگاه نقاشی سه بعدی تری دی فست

نقاشی سه بعدی با قلم سه بعدی انجام می شود. قلم های سه بعدی دستگاه هایی هستند که با ذوب کردن فیلامنت و اکسترود آن امکان نقاشی سه بعدی را فراهم می کنند.

از قلم سه بعدی برای واقعی کردن اولیه ایده های سه بعدی استفاده می شود. قلم سه بعدی وسیله ای است که امکان رشد خلاقیت کودکان را فراهم می کند. کودک می تواند نقاشی های عادی یا دو بعدی خود را با استفاده از قلم سه بعدی تبدیل به اسباب بازی های قابل لمس کند. واقعی کردن نقاشی ها کمک زیادی به رشد خلاقیت های کودک می کند.

در زیر گزارشی از حضور تری دی فست در سیزدهمین جشنواره دستاوردهای دانش آموزی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد تقدیم می گردد:

وارد محوطه مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی که می شوی با خیل عظیم دانش آموزانی مواجهه می شوی که در حال تست کردن اختراعات و نوآوری های خود هستند. هر چه قدر به سالن برگزاری رویداد نزدیک می شویم بر تعداد دانش آموزان افزوده می شود؛ از بچه های ابتدایی تا دبیرستانی ها. وارد سالن برگزاری نمایشگاه می شویم و دیگر صدا به صدا نمی رسد. هر مدرسه برای خودش یک غرفه دارد و غرفه داران هم بچه های نوآور و پیشتاز مدرسه هستند. یکی در حال پرزنت کردن ماکت های پرینت سه بعدی مدرسه است و دیگری پهپاد قابل کنترل  اش را برای نمایش عرضه کرده است.

قلم سه بعدی

برای پیدا کردن غرفه تری دی فست به آقای مرادی زنگ می زنم و میان آن هیاهیو غرفه تری دی فست را پیدا می کنم. متفاوت ترین، خلاق ترین و شلوغ ترین غرفه نمایشگاه. بچه های دور یک میز شلوغ نشسته اند و دارند نقاشی سه بعدی می سازند. تا چند دقیقه محو نقاشی های بچه ها شدم. انگار شخصیت های خیالی ذهنشان را خلق می کردند و با خودشان می بردند.

سر میز ۵ تا قلم سه بعدی است و بیش از ۱۰ نفر در صف انتظار نقاشی سه بعدی هستند. از فرصت استفاده می کنم و با بچه ها سر صحبت را باز می کنم. اغلبشان با مدرسه به رویداد آمده اند و قرار است در رقابت فردا برنده شوند. قرار است میان پروژه های دانش آموزان داوری صورت بگیرد. شوق نقاشی کشیدن سه بعدی اهمیت پروژه ها را برای کوچک تر ها کم کرده.

جشنواره دستاوردهای دانش آموزی

نقاشی سه بعدی با قلم سه بعدی

غرفه تری دی فست هر لحظه شلوغ تر و شلوغ تر می شود و تیم فعال تری دی فست هم در حال تکاپو و رفت آمد است. بچه های دبیرستانی هم به جمع بقیه اضافه می شوند و کیفیت نقاشی های بیشتر و بیشتر می شود. بچه ها در دقیقه های اول نقاشی زیاد حرفه ای نیستند اما بعد از چند دقیقه نقاشی های خلاق و عجیب و غریبی خلق می کنند.

بچه های تری دی فست معتقد هستند که نقاشی سه بعدی و برگزاری کارگاه های نقاشی سه بعدی زمینه تربیت طراحان محصول خلاق را فراهم می کند. آن ها معتقد هستند قلم سه بعدی علاوه بر اینکه یک ابزار آموزشی است می تواند زمینه تولید محصولات خاص و دستی را هم فراهم کند.

قلم سه بعدی

غرفه تری دی فست در سیزدهمین جشنواره دستاوردهای دانش آموزی فوق العاده بود. در این رویداد تری دی فست اولین کارگاه نقاشی سه بعدی را برگزار کرد. قرار است این رویدادها به صورت مستمر و  در قالب کارگاه های خلاق برگزار شود.

 

نظرات کاربران