ساخت ستون های پارامتریک با پرینتر سه بعدی بتن

دانشگاه ETH زوریخ از دانشگاه های پیشرو در تکنولوژی های نوین ساخت به خصوص پرینت سه بعدی است. به تازگی این دانشگاه جزئیات یک چیدمان با عنوان “رقص بتن” را در شهر ریوم سوییس منتشر کرده است . این چیدمان در واقع صحنه یک نمایش رقص یا Choreography است که شامل ۹ ستون در مقیاس واقعی است که با پرینتر سه بعدی بتن ساخته شده اند.
ستون ها بدون هیچ نیازی به قالب یا سازه نگهدارنده ای در عرض تنها ۲ ساعت و نیم ساخته شده اند. پیشبینی می شود این پروسه به طور عمده ای ساخت و ساز اجسام پیچیده بتنی را بهینه سازی کند.

پرینت سه بعدی رباتیک

پرینت سه بعدی رباتیک

چیدمان که با همکاری فستیوال Origen در ریوم سییس ساخته شده است شامل ۹ ستون بتنی ۲.۷ متری است که با نرم افزار سفارشی طراحی شده و با یک پروسه پرینت سه بعدی رباتیک توسعه داده شده توسط دانشگاه ETH زوریخ ساخته شده است.

صحنه نمایش

صحنه نمایش

دانشجویان رشته معماری و مطالعات پیشرفته ساخت دیجیتال در دانشگاه ETH درحال کشف قابلیت های منحصر به فرد این تکنیک هستند تا قابلیت های طراحی رایانشی و ساخت دیجیتال برای صنعت ساخت و ساز بتن را نشان دهند. گفته می شود این پروسه به طور قابل توجهی آلودگی محیطی بتن را کاهش می دهد.

ساخت ستون با پرینتر سه بعدی

ساخت ستون با پرینتر سه بعدی

ستون های بتنی پرینت سه بعدی شده به صورت توخالی ساخته شده اند که این خود مصرف بتن را تا حد قابل توجهی پایین آورده است. جزئیات بسیار بالای این ستون ها نشان دهنده پتانسیل بالای پرینت سه بعدی بتن نسبت به روش های ساخت معمول حال حاضر است.

برگردان شده از: ArchDaily

۵/۵ (۲ Reviews)

نظرات کاربران