راهنمای پرینت سه بعدی دندان ۲۰۱۹: همه آنچه باید بدانید

در ده سال اخیر، صنعت دندانپزشکی توسط فناوری پرینتر سه بعدی تحول یافته است. در این صنعت، استفاده‌های زیادی از این فناوری شده. از تعمیر و اصلاح دندان‌های شکسته تا آسا‌ن‌تر شدن فرایند نخ دندان کشیدن. انواع پرینترهای سه بعدی اما برای فعالیت در این صنعت باید دقیق باشند. فرایند پردازش نور دیجیتال (DLP)، و استریولیتوگرافی (SLA) از همین فناوری‌ها هستند. بسته به استفاده، رزین های متفاوتی در عمل ‎های مختلف دندان‌پزشکی یا انواع فرایندهای آن استفاده می‌شوند. بعضی از رزین‌ها حتی به شکل انحصاری برای پرینترهای سه بعدی ساخته می‌شوند. فرایند پرینت سه بعدی، هم می‌تواند در آزمایشگاه اتفاق بیفتد و هم در مطب دندانپزشک، به هر شکل روندهای قدیمی را سرعت و دقت می‌بخشد. این صنعت خیلی خیلی جدید است اما با این حال تا کنون گسترش زیادی پیدا کرده و در حال حاضر هم رشد می‌کند و توسعه می‌یابد. به نظر می‌رسد که راه‌های استفاده از پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی بی‌نهایت هستند و در آینده بیشتر هم می‌شوند.

کاربردهای بسیار گسترده

دندانپزشکان در حال استفاده از قطعات پرینت سه بعدی شده برای درمان
دندانپزشکان راه‌های زیادی برای استفاده از پرینت سه بعدی یافته‌اند اما چند روش معدود این میان به شکل جهانی محبوب شده اند. این موارد، فرایندهای قدیمی را پیشرفته کرده‌اند و توسط بسیاری از دندانپزشکان در سر تا سر دنیا استفاده می‌شوند. مواردی مثل محافظ‌های شبانه دندان و صاف کننده‌ها، تاج‌های ساختگی دندان و مدل‌های دندانی.

 محافظ ها و صاف کننده‌ها (الاینرهای شفاف) تولید شده با پرینت سه بعدی

نایت گارد تولید شده با پرینت سه بعدی شده

نایت گارد تولید شده با پرینت سه بعدی شده

محافظ شبانه دندان یا Night guard ، برای افرادی به کار می‌رود که شب‌ها باید دندان‌هایشان محکم سر جای خودشان قرار بگیرند. این روزها پرینتر سه بعدی به ساخت این محافظ‏‎ها هم کمک می‌کند. فرایند پرینت از جایی شروع می‌شود که دندان‏های بیمار توسط دندانپزشک یا ارتودنتیست اسکن می‌شوند. بعد از این با استفاده از نرم‌افزار، یک مدل سه بعدی از دندان‌های هر فرد ساخته می‏شود. برای ساختن صاف‎کننده‌ها مدل به شکلی اصلاح می‌شود که هدف درمان است (مثلا اگر فک بالا دو دندان روی هم رفته دارد، در مدل اصلاح‌شده دندان‌ها حالت عادی دارند). برای ساخت مدل، دندان‌پزشک از خود دندان‎های فرد پرینت می‏گیرد. در این حالت یک ورق پلاستیکی به عنوان وکیوم‏‎کننده روی دندان‎ها کشیده می‌شود. همچنین پزشک می‎تواند از فرم دندان‌های بیمار برای فرم دادن به صاف‌کننده استفاده کند.

  تاج دندان پرینت سه بعدی شده

روکش دندانی پرینت سه بعدی شده

روکش دندانی پرینت سه بعدی شده

اگر دندانتان را بشکنید، دندان‌پزشک شما از یک تاج مصنوعی برای قسمت شکسته استفاده می‎کند تا آن را به حالت اولیه‌اش برگرداند. فرایند قدیمی این کار بسیار زمان‌یر و گران‎قیمت است اما پرینتر سه بعدی می‎تواند هزینه و زمان آن را تا حدود زیادی کاهش بدهد. در این روش، پزشک شما ابتدا دندان شکسته را اسکن می‌کند و بعد با نرم‏افزار حالت عادی‌اش را روی کامپیوتر مدل‎سازی می‎کند. کل این ماجرا در مطب دندان‏پزشکی کمتر از سی دقیقه طول می‏کشد و بعد با استفاده از رزین یا دیگر مواد، تاج دندان شما ساخته می‏شود. فناوری طراحی سه بعدی، زمان ساختن تاج دندان را از چند هفته به یک ساعت می‌رساند و هزینه آن را برای پزشک و بیمار کم می‏کند. علاوه بر این باعث می‌شود که بسیاری از دندان‌پزشکان به جای روش‌های سنتی به این فناوری روی بیاورند.

مدل‌های دندانی و استفاده‌های جراحی

سرجیکال گاید پرینت سه بعدی شده

سرجیکال گاید پرینت سه بعدی شده

سرجیکال گاید پرینت سه بعدی شده

سرجیکال گاید پرینت سه بعدی شده

یکی از مهم‌ترین چیزها در علم دندان‌پزشکی این است که کار را با تلاش اول، درست انجام بدهید. پرینتر سه بعدی این اطمینان را به دندان‌پزشک‎ها می‌دهد. وقتی دیگر خطای انسانی و انواع عوامل محیطی در میان نیست، دکترها می‌توانند از دهان بیمار و هر کدام از دندان‏هایش مدل بی‌نقصی تهیه کنند و مطمئن شوند که ایمپلنت، تاج یا صاف‎کننده‌شان دقیقا مطابق با نیازهای آن بیمار  تهیه می‌شود. ساختن مدل‌های سه بعدی دندانی هم خیلی سخت نیست. فقط کافی است یک اسکن سریع از دهان و دندان‌های بیمار بگیرید. علاوه بر این، این مدل‌ها ابزار قدرتمندی برای یک دندان‏پزشک محسوب می‌شوند چون این امکان را به آن‌ها می‌دهند که پیش از جراحی، آن‌ها را چک کنند. وقتی پای گذاشتن یک عضو جدید در بدن به میان می‌آید (بله، دندان هم عضو حساب می‎شود) باید همه‌ چیز در نهایت دقت و بدون کوچک‌ترین عامل خطرزا انجام شود.

منبع: all3dp

۵/۵ (۱ Review)

نظرات کاربران