تِرَم- معماری رباتیک تهران، استودیو و نمایشگاه تابستانی

ساخت تهران:ورکشاپ ساخت پیشرفته معماری

استودیو طراحی “ترم” با همکاری و حمایت مرکز آفرینش های هنری نیاوران و ۳DFAST یک ورکشاپ و رویداد نمایشگاهی با محوریت ساخت پیشرفته و پرینت سه بعدی در معماری رباتیک برگزار کرده است.

معماری رباتیک

معماری روباتیک حوزه ای میان رشته ای است که طراحی و بکارگیری خلاقانه ی سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری برنامه پذیر را در مقیاس پدیده و حرفه ی معماری مورد بررسی قرار می هد. این برنامه پذیری دنیاهای مجازی وفیزیکی منجر به شکل گیری دو جریان عمده پژوهشی، تجربی و کاربردی در حوزه معماری روباتیک شده است. حوزه اول شامل سیستم های طراحی تا ساخت دیجیتال به کمک روبات های صنعتی و حوزه دوم شامل سیستم های ریسپانسیو و یا پاسخگو به محیط و انسان هستند.

استودیو تابستانی تِرَم ١٣٩۶، در نظر دارد با تمرکز بر حوزه اول،  تجربه ای جامع را از به کارگیری خلاقانه ی فرایند ها و سیستم های طراحی تا ساخت روباتیک فراهم آورد. نتایج پژوهشی و طراحی کارگاه “ساخت تهران: روباتیک استپ-فریمز” به صورت مجموعه ای از روش های محاسباتی و نمونه سازی با تمرکز بر “پله”، به عنوان عنصری پویا و اصلی در معماری ارائه می شود. در طول این استودیو، اسکالولوژى و یا پله شناسى، به عنوان شاخه ­اى از علوم معمارى که متمرکز بر رابطه انسان و پله است مورد توجه و بررسى قرار می گیرد

تاریخچه معماری رباتیک:

در قرن نوزدهم میلادى معماران فرانسوى پس از تکمیل هر پروژه، ماکتى از پله اجرا شده را با نهایت دقت و جزئیات مى ­ساختند و از آن به عنوان یک پورتفولیوى امروزى استفاده مى­ کردند تا هنر، دقت، و مهارتشان را به نمایش بگزارند و کارفرمایانى براى پروژه­ هاى بعدى بیابند. با توجه به طبیعت پارامتریک پله و با اشاره به این مرجع تاریخى، تِرَم در نظر دارد که نمونه ­هایى در مقیاس ١:١ از پله بسازد. فرآیند نمونه سازی ترکیبى از تکنیک­هاى ساخت روباتیک و مهارت­هاى انسانى خواهد بود. نمونه­ ها و نتایج ساخته شده در طول کارگاه در رویداد پترنیتکچر در مرکز آفرینش های هنری نیاوران و درپلتفرم ۲۸ به نمایش گذاشته می شود

این ورکشاپ از ۳۰ مرداد تا ۱۷ شهریور برگزار می شود و نتایج در مرکز آفرینش های هنری نیاوران و پلتفرم ۲۸ نمایش داده  می شوند.

معماری رباتیک

نظرات کاربران