استفاده از پرینتر سه بعدی در خانه سالمندان

در گذشته، شکل خانواده‌ها با اکنون فرق داشت، چند نسل در یک خانه و به صورت خانواده گسترده زندگی می‌کردند. در این حالت، فرزندان و نوه‌ها از سالمندان مراقبت می‌کردند و چیزی به عنوان خانۀ سالمندان وجود نداشت. با گذشت زمان و هسته‌ای شدن خانواده‌ها، سالمندان اگر بیمار شوند و نتوانند از خود مراقبت کنند مجبورند به گزینه‌هایی مانند خانه سالمندان فکر کنند. این گزینه‌ها به خودی خود مشکلی ندارند، اما خیلی از سالمندان به دلیل از‌دست‌دادن استقلال، دچار افسردگی می‌شوند و یا به دلیل استفاده‌نکردن از توانایی‌های خود دچار بیماری‌هایی مثل آلزایمر می‌شوند. یک خانه سالمندان در نیوجرسی با دردسترس‌قراردادن یک پرینتر سه بعدی، به سالمندان کمک می‌کند خلاقیت خود را ابراز کنند. در این پست در مورد استفاده از پرینتر سه بعدی در خانه سالمندان صحبت می‌کنیم.

جزئیات پروژه کمک‌گرفتن از پرینتر سه بعدی در خانه سالمندان

این پروژه در یک خانۀ سالمندان در نیوجرسی برگزار شد. در این پروژه که یک Makerspace یا فضایی برای سازندگان نامیده می‌شود و و به صورت آزمایشی برگزار می‌شد، دستگاه پرینتر سه بعدی در اختیار سالمندانی که بعضاً بیشتر از ۹۵ سال سن داشتند قرار داد و پس از آموزش‌های اولیه تعدادی از سالمندان نتایج بسیار امیدوار کننده‌ای نشان داد.

Makerspace که خود را اینگونه تعریف می‌کند: کارگاه‌های آموزشی با ابزار و امکانات مختلف به صورتی که مردم بتوانند مستقلاً بیایند و چیزی بسازند. معمولاً در مدارس دولتی و کتابخانه‌ها برگزار می‌شوند. و مخاطب هدف آن مردم بسیار جوان‌تری هستند. این کارگاه‌ها ماشین‌هایی مثل لیزرکاتر و پرینتر سه بعدی و کامپیوتر دارند. اما فضای و فرهنگ‌ آن بیشتر فضایی مردانه دارد.

اما در این آزمایش محققین حدود ۲۸۰ ساعت مشاهده مشارکتی و مصاحبه‌های نیمه‌ساختار یافته با سالمندن شرکت‌کننده انجام دادند و همانطور که گفته شد، نتایج بسیار امیدوار کننده بود.

استفاده از پرینتر سه بعدی در خانه سالمندان

جی‌جی ۹۲ ساله گلدان پرینت‌شده را بررسی می‌کند

سالمندان مشارکت‌کننده در پروژه استفاده از پرینتر سه بعدی در خانه سالمندان

همانطور که گفته شد این پروژه ماشین‌های دیگری هم در اختیار سالمندان قرار داد. مثلاً جی‌جی ۹۲ ساله که از گم‌شدن پولیور‌ش در خشکشویی ناراضی و عصبانی بود از یک دستگاه گلدوزی استفاده کرد تا دو پلیور دیگرش را علامت‌گذاری کند.

یا بتی ۹۶ ساله که عاشق جواهراتش است حاضر نبود گردنبد گران‌قیمتش را به گردن بیندازد چرا که می‌ترسید در لولۀ متصل به ماسک اکسیژن گیر کند و آسیب ببیند. به همین دلیل او یک الگوی زیبا یافت و برای خود یک گردنبند به شکل قلب پرینت سه بعدی کرد

یا برای مثال استر روزی اعلام کرد که می‌خواهد یک گلدون آبی رنگ پرینت سه بعدی کند تا به اتاق بی‌روحش کمی رنگ بدهد. با اینکه تلاش او برای پرینت سه بعدی گلدان آبی شکست خورد، او کاسۀ آبی رنگی که نتیجه اولین تلاشش بود را با افتخار به همه نشان داد.

استفاده از پرینتر سه بعدی در خانه سالمندان

جیجی ۹۲ ساله با یک قلم سه بعدی مجسمه درست می‌کند

نتایج این آزمایش و نگاهی به آینده

کایلا کاروچی فارغ‌التحصیل رشته اطلاعات  دانشگاه میشیگان و نویسنده اصلی این آزمایش در این باره می‌گوید:«صادقانه بگویم به نظر من Makerspaceها پتانسیل این را دارند که سکوی شروع دوباره‌ای برای مغز این سالمندان باشند. تا آن‌ها شروع کنند به فکرکردن و به یادگرفتن چیزهای جدید، حتی اگر در ساخت چیزی شرکت نکنند. اینکه سالمندان بتوانند ذهن خود را هشیار نگهدارند بسیار مهم است. اما رسیدن به چنین چیزی بسیار سخت است وقتی که با چالش جدیدی روبرو نمی‌شوند یا فرصت این را ندارند که علایق خود را دنبال و کشف کنند.»

کنتارو تویاما در این مورد می‌گوید:« کار ما این ایده را نفی می‌کند که سالمندان ساکن در خانه‌های سالمندان -حتی آن‌هایی که بالای ۹۵ سال سن دارند- در توانایی‌های شناختی یا فیزیکی مجبور به تحمل محدودیت‌ها هستند. آنطور که برنامه‌هایی که مشخصاً برای افراد سالمند طراحی شده‌اند نشان می‌دهد. پیرشدن برخی از توانایی‌های افراد را کاهش می‌دهد، اما به این معنی نیست که کنجکاوی، انگیزه‌ها و علایق آن‌ها به چیزهای جدید را نیز کاهش می‌دهد.»

منبع: دانشگاه میشیگان

 

۵/۵ (۲ Reviews)

نظرات کاربران