پرینت سه بعدی مولتی متریال | Neri Oxman و گروه Mediated Matter group در دانشگاه MIT با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی یک مجموعه ماسک رنگارنگ ساخته اند که گذار بین زندگی و مرگ را به تصویر می کشد.

این مجموعه که Vespers نام دارد از سه سری ماسک های “مرگ” یا Death mask تشکیل شده است.

ساخت این بافت های و رنگ های بسیار پیچیده و در هم تنیده با تکنولوژی پرینت سه بعدی مولتی متریال امکان پذیر شده است.  پرینت سه بعدی مولتی متریال از پیشرفته ترین تکنولوژی های پرینت سه بعدی است که امکان استفاده از تعداد نامخدودی ماده و رنگ در مدل را فراهم می کند.

این امکان پتانسیل های زیادی را در اختیار طراحان قرار می دهد. محصولات پرینت سه بعدی می توانند از بخش هایی تشکیل شوند که ویژگی های فیزیکی و ظاهری متفاوتی داشته باشند. با پرینت سه بعدی مولتی متریال بخش هایی از یک محصول می تواند انعطاف پذیر باشد و بخش هایی از آن سخت و مقاوم باشد. قسمت های مختلف محصول می توانند شفاف، نیمه شفاف و یا کدر باشند. ایجاد بافت های جدید با ترکیب مواد مختلف نیز در این پرینتر های سه بعدی ممکن است.

اولین مجموعه این سه گانه “Present”  یا “حال حاضر” نام دارد که از نظر معنایی سری دوم ( پس از گذشته و پیش از آینده ) محسوب می شود.

مجموعه اول نگاهی به دنیای طبیعی خواهد داشت و مجموعه آخر می خواهد زایش دوباره را تداعی کند.

طراح ارشد مجموعه می گوید: ” در جهان باستان عقیده بر این بودد که ماسک مرگ روح متوفی را قوی می کند و از روح او در برابر ارواح خبیث محافظت می کند. ”

پرینتر سه بعدی مولتی متریال Stratasys Connex3 برای ساخت این ماسک های استفاده شده.

این پرینتر سه بعدی جسم را با قطرات پلیمر شکل می دهد.

برای این پروژه گروه طراحی یک نرم افزار ساخته اند که امکان طراحی مدل های پیچیده و با کیفیت بالا را فراهم می کند.

این سه گانه در نهایت بازنمایی گذار از زندگی به سوی مرگ و یا از مرگ به سوی زندگی است.

ساختار درونی ماسک ها کاملا بر پایه الگوریتم های طبیعت است . این ساختار به گونه ای طراحی شده است که با ساختارهای طبیعی همخوانی داشته باشد.

Vespers آخرین پروژه تحقیقاتی پرینت سه بعدی از گروه Mediated Matter است.