فیلامنت های ABS و PLA چه تفاوت هایی دارند؟

انواع زیادی از مواد مصرفی هستند که پرینتر های سه بعدی از آن تغذیه می کنند اما دو پلاستیک ABS و PLA از بقیه رایج ترند. هم ABS و هم PLA با عنوان ترموپلاستیک شناخته می شوند. ترموپلاستیک ها در معرض گرما نرم و انعطاف پذیر و در هنگام سرما سخت و منقبض می شوند. این فرآیند می تواند بارها و بارها برای آن ها تکرار شود. همین قابلیت ذوب شدن و دوباره شکل گرفتن ویژگی ای است که باعث شده از این متریال ها در پرینترهای سه بعدی استفاده شود. اما سوال اصلی این است که این دو ترموپلاستیک چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

اگر قطعه ای که قصد پرینت آن را دارید قرار است به مدت زیادی در معرض گرما قرار بگیرد و یا فشار زیادی را تحمل کند ABS بهترین انتخاب است. پرینت با فیلامنت های ABS پیچیده و پر دردسر است نیازمند دمای بالای اکسترودر است. اما قطعاتی که با ABS پرینت می شوند مقاومت و طول عمر بیشتری دارند. پرینترهایی که دارای (اتاقک گرما heated chamber) هستند با کیفیت بالاتری می توانند محصولات ABS را پرینت کنند. ABS زیست تخریب پذیر نیست و در طبیعت تجزیه نمی شود. این متریال در مقابل ضربه مقاوم است و برای قطعات مکانیکی (مثلا قطعاتی که در ربات ها استفاده می شوند) بسیار مناسب است.

قطعاتی که با متریال ABS پرینت می شوند به راحتی سمباده کشیده می شوند و با استون نیز سیقل داده می شوند.

اما اگر قصد دارید محصولی را بدون دردسر و با پرینتر خانگی خودتان پرینت کنید PLA بهترین گزینه است. محصولاتی که با متریال PLA پرینت می شوند زیست تخریب پذیر هستند و در طبیعت تجزیه می شوند. متریال PLA تنوع رنگی زیادی دارد و برای محصولاتی که قرار است به دست مشتری نهایی برسند (مانند محصولات اکسسوری ها و زیورآلات و …) بسیار مناسب هستند.

اینفوگرافیک رو به رو می تواند اطلاعات بیشتری برای مقایسه میان این دو متریال در اختیار شما قرار دهد.