ضخامت لایه ها در پرینت با تکنولوژی FFF یا FDM

پرینترهای سه بعدی محصولات را به صورت لایه به لایه می سازند. این لایه لایه شدن مدل در نرم افزارهای پرینترهای سه بعدی انجام می شود. هر چه ضخامت لایه ها بیشتر باشد (۳۰۰ میکرون) تعداد آن ها کمتر و تولید محصول سریع تر خواهد بود. هر چه ضخامت لایه ها کمتر باشد محصول با کیفیت تری تولید خواهد شد. معمولا مدل هایی که با تکنولوژی FDM پرینت می شوند ۱۰۰ یا ۲۰۰ و یا ۳۰۰ میکرون ضخامت لایه دارند.

۳DFAST-FDM-Layers-time-filament

آیا محصولات پرینت سه بعدی تو پر هستند؟

محصولات پرینت سه بعدی می توانند با درصد مشخصی تو پر باشند. در پرینت با تکنولوژی FDM با مشخص کردن این درصد که به آن درصد تراکم داخلی یا Infill Densinty می گویند با نرم افزار پرینت امکان پذیر است. هر چه محصول شما تو پرتر باشد استحکام بیشتری دارد. میزان تراکم داخلی بر زمان پرینت و در نتیجه قیمت آن نیز تاثیر می گذارد. هر چه محصول توپرتر باشد، زمان بیشتری برای پرینت احتیاج دارد. Infill بیشتر از ۲۵ درصد در بسیاری از مواقع عملا اتلاف فیلامنت و زمان است!

متریال یا مواد اولیه پرینت FDM چیست؟

مواد اولیه پرینت FDM ترموپلاستیک ها هستند. ترموپلاستیک ها متریال هایی هستند که با حرارت تغییر شکل می دهند. دو ترموپلاستیک رایج در پرینت سه بعدی ABS و PLA است. مواد اولیه پرینت FDM به صورت قرقره مورد استفاده قرار می گیرد. در اصطلاح به این متریال فیلامنت گفته می شود. معمولا هر قرقره ی فیلامنت ۱ کیلوگرم است.

wood-abs-pla-material-3dfast